yagayaga
yagayaga yagayaga
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost 4.89 per pound and i have 6.3 pounds how much would i pay

Respuesta :

stressedandblessed19 stressedandblessed19
  • 26-03-2020
$30.81
That’s it because you have to multiply them together
Answer Link
noelleista
noelleista noelleista
  • 26-03-2020

Answer:

$30.81

Step-by-step explanation:

Set up an equation that represents the problem:

c = 4.89p

Where c is the cost and p is the number of pounds

Substitute:

c = 4.89(6.3)

Multiply:

c = 4.89(6.3)

c = 30.807

Since money only goes two places after the decimal point, round to the nearest hundredth.

c = 30.81

Therefore, you would pay $30.81 for 6.3 lbs of blueberries.

Answer Link

Otras preguntas

what is .54 repeating as a fraction
Write your answer as a fraction in simplest form subtract 5/8-3/5
How were Serbia''s actions in Kosovo similar to its actions in Bosnia and Herzegovina ?
I have this weird question that has to do with linear equations (I think), and this is what it says. Let f(x) = 4x - 5 A. Find f(3) B. Find x when f(x) = -21 C
When i add 2 to my number and then multiply it bye 5 i get 30 what is my number
what is .8 repeating as a fraction
what is .54 repeating as a fraction
why do you think it is important for scientists to be curious
A 12-gallon tub has a faucet that lets water in at a rate of 3 gallons per minute, and a drain that lets water out at a rate of 1.5 gallons per minute. If you s
Helpers are needed to prepare for the fete. Each helper can make either 2 large cakes per hour, or 35 small cakes per hour. The kitchen is available for 3 hour