andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

find the mode(s) of the number of calories
What is (9/14)with an exponent of -1?
Instead of land, what gift did king leodegrance, of the land of cameliard decide to give king arthur for gwenevere’s dowry?
The word Academy has antonym?
Which of the following sentences demonstrates proper capitalization? [L.11-12.2] A. The American Civil War was an extended battle engagement fought between the
How do I solve this? (Picture attached)
show me how to change a fiction to a whole number
Which is greater 9000cm or 2 km?
Which type of work is most common in an industrializing society? a. work in wholesale stores b. work that requires a college degree c. work on an assembly li
The shards of glass littered the cold, black asphalt like sparkling stars strewn across the night sky. Their brilliance catching the corner of my eye, making m