isabellaamorloya
isabellaamorloya isabellaamorloya
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Alexis and 3 friends are at the mall. Each person buys a pretzel for $4, sauce for $1, and a drink for $2. Write an expression for the total and find the total cost

Respuesta :

mlehman22
mlehman22 mlehman22
  • 25-03-2020

Answer:

4*4+1+2

$28

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Slove this fill in blanks​
0.736euros= 1us dollar
What caused the wave of southern secession to begin
What is The set of all points
What is the Gcf of 10 and 6?
In a group of 100 people, 94 like coffee and 93 like tea and each person likes at least one of the two drinks. Find the number of people who like both coffee an
In Chesnutt's "The Goophered Grapevine," how does the frame story add to our understanding of the main storys message? It shows that African Americans often exp
When you round a number, what should you do with the digits to the right of the place to which you are rounding?
JKL and CDE are congruent. If JKL = 137, what is CDE
What is 2.1 written as a mixed number?