alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

The learning curve for ultrasound-guided peripheral intravenous cannulation in adults: a multicenter study
hy some help me with this I'd appreciate it and also show the work​
Color (black/gray/red) is a ___________ characteristic
Wjat is the difference between male organism and female organism?
What types of performance measures you will use to measure the performance of your informatics solution project
How did Greek dominance in the Mediterranean help to spread Jewish ideas in that area?
A closed box has a square base with side length ll feet and height hh feet. Given that the volume of the box is 29 cubic feet, express the surface area of the b
Which group is most likely to vote? a. low income people. b. college degree holders. c. ethnic minorities. d. young age group
The emperor renounced his title to divinity when:_________ A. Buddhism first entered japan. B. Christianity first entered japan. C. Japan began to modernize.
More member __________ is desirable; clinical findings do not support the idea that more is always better.