23hacka
23hacka 23hacka
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?

Respuesta :

sabahabdulrub2
sabahabdulrub2 sabahabdulrub2
  • 25-03-2020

Answer:

The price per pound is $1.26

Step-by-step explanation:

To find how much 1 ton is we divide 4,740 by 3.

So 1 ton is 1,580

1 ton = 2000 pounds

2000 divided by 1,580 is 1.26582278

Answer Link

Otras preguntas

For which system of equations is (2, 2) a solution? A.–3x + 3y = 0x + 6y = 10B.–2x + 5y = –64x – 2y = 4C.5x – 2y = –63x – 4y = 2D.2x + 3y = 104x + 5y = 18
what is the difference between a moth and a butterfly?
if a line passes through the point (1,9) and has a slope of 6 , write it as an equation
what is a subspecies?
6.___He journeyed to the court of the great Kublai Khan, returning to Europe after seventeen years.
Help me what times would it e and where do i put a x to show where London will be in 12 hours time
do two-headed snakes really exist?
You want to determine if one peak is steeper than another peak, based on a topographic map. What would you see on the steeper peak?
What was good abt technology in 1930
What was the Battle of Wounded Knee?