egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

What is the major ethnic group in Western Russia? Anglo Kurd Germanic Slavic
Which word in the sentence is a common adjective?  Daniel ordered a hot Indian curry from the menu
Why is a Caucasian culture so important to you?
When does a recessive allele give a plant a recessive trait
Which pronoun correctly completes the sentence? About __________ was the article written? A. whom B. who
I am an odd number I am less than 100 the sum of my digits is 12 I am a multiple of 15 what number am I
Please Help!!A 2-kg bowling ball is 1 meter off the ground on a post when it falls. Just before it reaches the ground, it is traveling 4.4 m/s. Assuming that th
Which explanation best compares the movement of particles in the 3 states of matter
Select all that apply. The different phases or stages that occur during interphase are _____. 1...G0 phase 2...G1 phase 3...prophase 4...G2 phase 5...telophase
6 2/3 SUBTRACT 1 1/4