kipte10 kipte10
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maddy bought 3 doughnuts. At 6 for $2, how much did 3 cost?

Respuesta :

17738
17738 17738
  • 24-03-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

6/$2 = 3/$1

Answer Link
AuroraL
AuroraL AuroraL
  • 24-03-2020

Answer: $1

Step-by-step explanation:

6=$2

6÷3=2

$2÷2=$1

Answer Link

Otras preguntas

Motown records was started in1960 by?
Karl max predicted that the proletariat would over throw the what ?
Website addresses that end with ____ should be considered safe if they present fitness - or exercise related information A.net B.com C.biz D.edu
Trey evaluated 12/15 + 1/10 and got an answer of 13/25. Which statement is true about his answer?
What information in paragraph 1 of "The Two Offers" helps the reader understand the meaning of "auspices"? A.) the diverse upbringings of the two women B.) the
which dynamic sign indicates very loud?
Why it is important for Latin american nations to diversify their economies
What happens to water when it evaporates? A. It turns to solid as tempter increases B. It turnes to gas as tempter increases C. It turnes to liquid as it cool
Read the sentence. Arnold wants to write his argument essay on an issue related to his local environment. Which strategy would be most useful in finding an appr
A scientist is trying to determine how closely related a moth species is to four other moth species. He examined the DNA of each species and compared it to the