laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does the position of a digit in a number relate to its value
What is the relationship between speed and steepness
write decimal that is 10 times as greater as 0.009. please help
Estimate. Then find the difference. 324-285=
What is the greatest common factor of 40 and 36
a fountain can hold 53,000 deciliters of water. how many kiloliters is this ?
Why might the Declaration of Independence be reffered to as "divorce Papers"
Which nation did Germany overtake in the Phony War?
Why did Wilson argue for “peace without victory”? Do you agree or disagree with his view? Why or Why not?
how much is 0.9030 as a fraction