selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

millie has a box of 1 hundred cubes. she also has a bag of 70 cubes. how many trains of 10 cubes can she make?
58,927 move the decimal left 4 places
Solve for "y" 1.2x-4y=28
what is a group of words called? I need this today or i'm getting aBEATING!
Three different whole numbers add up to 31. The first number is multiple of 3 The second number is multiple of 4 The third number is multiple of 5. What could t
2p/9 + 5p/18 - 5/6 = 2/3 + p/12 + 1/6
Seven decreased by three times a number is forty,please help
What can a food surplus lead to?
A nonexample about ratio
In what way did the Quakers participate in the early fight for human rights?