vicsmi8632 vicsmi8632
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

Michelle bought 4.6 yards of fabric. Each

yard of fabric cost $4.95. How much did

Michelle spend on fabric? Enter your

answer in the box.

Respuesta :

wigginsuvee wigginsuvee
  • 26-02-2020

Answer: $22.77

Step-by-step explanation:

4.95 x 4 = $19.80

4.95 x 0.6 = $2.97

$19.80 + $2.97 = $22.77

Answer Link

Otras preguntas

Petroleum, coal, and natural gas are the fossil fuels. These fuels were formed from the energy of the sun. Sunlight was changed into living plant tissue through
I don't know what to do
Find the value of x.
when you divide a unit fraction by a whole number what happens
What is equal to one-hundredth of 36? Is it 0.36÷0.12 or 0.30×1.2 or 36÷1.2?
which type of landform develops at plate boundaries where one oceanic plate descends beneath another? A. volcanic island arc B. mountian ranges formed by a bat
Read the sentence. Andrea baked a cake ________ but it was too dry. Which correctly states the punctuation needed in the blank? A: Comma B: Semicolon C
If the substitution u = sqrt(x-1) is made, then the integral from 2 to 5
periodic table below,which elements are predominantly gases with low densities
The graph of a system of equations is shown above What system of equations represents the graph? Please be specific