melissalewis21ml melissalewis21ml
  • 25-02-2020
  • Mathematics
contestada

John spent 36 to buy 4 basketball. What was the price per basketball?

Respuesta :

rianna14 rianna14
  • 25-02-2020

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

If $36 for 4 basketballs, the 1 basketball would be $9.

$36/4= $9

Answer Link
neka90
neka90 neka90
  • 25-02-2020
each basketball was $9
9X4=$36
Answer Link

Otras preguntas

I REALLY NEED HELP ON THESE QUESTIONS!!!! IM SOOO STUCK!!!! A store is selling two mixtures of coffee beans in one-pound bags. The first mixture has 12 ounces o
"The right of citizens of the United States to vote shall not be denied or abridged by the United States or by any State on account of sex." What is the origin
I NEED THIS ASAP Are two regular hexagons always congruent? Explain your answer
Figure ABCD is a square. Angle B measures 15 x minus 30 degrees. Find the value of x.
A physician recommends that an arthritis patient improve her cardiovascular fitness without participating in an activity that causes impact to her bones. Which
During the colonial era, the largest farms were found
Help!!! How is the theme of a story different from a summary of a story?
Johnny's teacher asked him to explain how to make a wet-mount slide to the rest of the class. Here is Johnny's response: "Well, you start by putting a few
Read the poem "The Wind’s Visit" by Emily Dickinson. The wind tapped like a tired man, And like a host, "Come in," I boldly answered; entered then My residence
Figure ABCD is a square. Angle B measures 15 x minus 30 degrees. Find the value of x.