wild77 wild77
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

if 4 pound of sugar cost of 1 pound of sugar is and the cost of ten pounds of sugar is

Respuesta :

adegokeganiyu435 adegokeganiyu435
  • 24-02-2020

Answer:

Ten pounds of sugar costs 2.5 pounds

Step-by-step explanation:

Ver imagen adegokeganiyu435
Answer Link

Otras preguntas

How many triangles are formed by the diagonals from one vertex of a regular octagon?
Which of the following intervals represents the set (1,4) u [2,6]?a. (1,6]b. (4,6]c. [2,4)d. (2,6]Please show work,Thanks!
6 main zones of the marine biome
if an automobile travels 450 yards in 15 seconds, how many feet does it travel in 1/3 of a second? how do I calculate this problem?
The graphs Ax + By: 18 and Ax - By: 6 intersect in (3,-2). He finds A and B.please I thank you much...:)
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are
A potter use 3/5 of a pound of clay to make a bowl.How many bowls the potter make from 10 pounds.
1,352 pounds is what fraction of a short ton
Can you answer these? I don't understand this part either. Thanks
How far does light travel in 1 millisecond that is, in one hundredth of a scecond?