smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

1. is there a greater chance of chemical weathering occurring in an urban or rural area? Explain your answer 2. Identify four ways how construction activities
If a company purchased office supplies for cash, besides the cash account, what other category of account and what financial statement would be affected?
The terms sivapithecus, proconsul, and dryopithecus when applied to different groups of miocene hominoids are used to refer to a distinction made at what taxono
Which neurotransmitter is released at the sympathetic chain ganglia? acetylcholine norepinephrine endorphin dopamine all of the answers are correct.
Find the area of the circle with a radius of 4 inches use 3.14 do not round your answer
During an interview with a researcher, jenny revealed that she was touched by her brother in a sexual manner. in this case, jenny's relationship with her brothe
Find the constant of proportionality!! please please help with this question giving brainliests! :))
The area of a rectangle is Aww (1) What is the area of a rectangle that has a width of 34 and a length of 10
Determine which of the following equations are linear equations a) 3x+x-3=0 b) 20=x² c) 4x=3=4 d) 4x + 7y=4
The well-known ________ law continues to drive down the size of memory and processing logic elements.