smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

A 1.0 kg book is lifted 0.5 m above the table , but the table is 1.0 m above the floor , what would be the P.E of the book if the reference level where the flo
what is red snapper? could you help me?
what is sugar art? could you help me?
what is red snapper? could you help me?
what is a tropical rainforest?
1)simplify the expression (2x)^42)the perimeter of a rectangular is twice the sum of its length and its width. the perimeter is 16 meters and its length is 2 me
Multiply and simplify.(a - 2b) (2a - b) (a + 2b)
1)simplify the expression (2x)^42)the perimeter of a rectangular is twice the sum of its length and its width. the perimeter is 16 meters and its length is 2 me
What was vomitorium used for?
can someone help? If 3∈A and 3B, then which of the following statements is not true?A: 3 is an element of B complement.B: 3 is an element of A∪B.C: 3 is an elem