dayonnahharris96 dayonnahharris96
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

(b) Kaitlin bought 17 pounds of sugar for $10.
How many dollars did she pay per pound of sugar?
dollars per pound

Respuesta :

kelaya0723
kelaya0723 kelaya0723
  • 24-02-2020
she paid $.1.70 for each pound
Answer Link
thatgirl562 thatgirl562
  • 24-02-2020
She pay $1.70 for each pound because when you divide 17 by 10 you will get 1.7
Answer Link

Otras preguntas

how does education contribute to a successful democracy?
Which term describes the chromosomal abnormality of having three copies of a single chromosome? haploidy diploidy triploidy tetraploidy.
Of the dogs at the dog show , 1/12 were classified as belonging to the hound group. Of the dogs in the hound group, 3/10 were English foxhounds. What fraction o
Is (1,-1) a solution of y=3x+2
Use multiplication to find three ratios equivalent to 8 : 12
Jonathan uploaded some original songs and also some pictures. Alissa uploaded four times as many songs, but only uploaded twice as many pictures. Jonathan uploa
what is the total number of protons in the nucleus of an atom of potassium-42?
what do English people think of themselves, according to Gulliver?
explain how you can use a number line to show that 5/8 is greater than 3/8
From his home, glenn travels 3 miles east, 4 miles north, 6 miles east, and then 8 miles north before finally reaching his destination. Assuming his entire trip