janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

The x y-coordinate plane is given. A curve, a shaded region, a rectangle, and an arrow indicating the axis of rotation are on the graph. The curve starts at the
\qquad \blueD{\angle A=7x + 40^\circ} \qquad\greenD{\angle B=3x + 112^\circ}
find the roots of the following polynomial equations. show complete solution
What is the common disease for using a simple mask? 1) COVID-19 2) Influenza 3) Common cold 4) Asthma
Pull manufacturing systems do not rely on forecasting models to determine inventory and use actual consumption to determine inventory levels.A) TrueB) False
What is the maximum value of a surface emergency of an object that emits the maximum amount of radiant energy?
The height h of a stone thrown straight up with a velocity of 14 m/sec is given by the relation h = -3t² 14t . what the maximum height of the thrown stone was r
You are watching a really scary movie. The main character is about to be attacked by a monster. Your fear reaction is triggered by the ________. 1) Suspenseful
How is the absence of retailers generally characterized in which location type, hindering the sharing of traffic?
Joker stock has a sustainable growth rate of 9%, ROE of 11%, and dividends per share of $1.25. If the PE ratio is 16.0, what is the value of a share of stock?