phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

you buy a bag of dog food for $12.59 and a bottle of dog shampoo for $4.75. How much more did the dog food cost than the shampoo?
what is carteles a correct plural spelling
Find three different pairs of fractions that have the same product
Which words make up the adverb phrase in this sentence? We built a giant snowman in the backyard yesterday afternoon. a. We built b. a giant snowman c. yesterd
What is 12y+2x=24 in slope intercept form? I know you divide by 12 to get y by itself but do you divide everything by 12? And do I have to change the pluses an
why do we use models to study atoms
Margot wants to use partial products to find 22x17. Write the number in the boxes to show 22x17. _×_+_×_+_×_+_×_
what is a integer pair that has product of 63 & the sum of 24
How do you write 91% as a decimal?
True or false: members of the same species tend to divide resources instead of competing over them.