TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

Shane and Kelvin are going to spend $11 at Popeyes where all customers are receiving a special day 15 % discount. They want to purchase a sandwich combo which s
Which expression is equivalent to (8^−2 • 3^5)^−2?
Write the power as a product: 2²
John Hardin stated about the troops supplied at the time “we have supplies of wheat here for four months for 3000 men, of corn for ____ months and of brandy and
The solutions of a quadratic equation are given by x = 3±√13-2k 2 For which values of k will this equation have: (a) two equal roots. (2) ​
#16 please help asap
prove that 1+sin/1-sin=sin+tan/sin-tan
La tabla del 8 completa
Consider the world of indigenous cultures in the Americas prior to European contact (Pre-European civilizations were expansive and highly advanced). Answer both
i need help pls it says i got it wrong