neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

How many valence electrons does a carbon atom have?
The Triple Entente, also known as the Allies, consisted of Germany, Austria-Hungary, and Russia Germany, Austria-Hungary, and Italy France, Great Britain, and
what is the correct sentence structure for in the suburbs Monday to friday of the city the bus. only runs.
WHO starts the fight that gets Romeo banished
Which word or words and punctuation best corrects any errors in the sentence? Our French teacher speaks several other languages for instance, Spanish, Italian,
A box contains 6 yellow, 2 black and b4 green pencils. What is the probability of pulling two green pencils (without replacement)?
Let h = 3. What is the value of (27 ÷ h) · 5?
Which of the following statements best describes the significance of television in the visual culture of the post–1950s era? Television was the only medium with
What is the polynomial function of lowest degree with lead coefficient 1 and roots i, –2, and 2? f(x) = x4 – 3x2 – 4 f(x) = x3 + x2 – 4x – 4 Which second degree
Which describes how the pronoun is used in the sentence? The fastest swimmer on the team is he. A. object of a preposition B. predicate nominative C. subjec