chisbutler chisbutler
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Clarence bought a pair of running shoes for $7 less than the regular price. If he paid $29, what was the regular price.

Respuesta :

ash5566
ash5566 ash5566
  • 24-01-2020

Answer: $34

Step-by-step explanation:

Basically just 29+7

=34

Answer Link

Otras preguntas

Florida can establish a trade treaty with Mexico True False
Explain why graphs show the first quadrant but omit the other three quadrants.
Explain the advantages and disadvantages of a dynamo compared with batteries for bicycle lights
Angle A & Angle B are supplementary. The measure of angle B is 3x the measure of angle A. Find angle A & angle B. How?
Each paper clip is 7/8 of an inch long and each cost $ 0.03 exactly enough paper clips are laid end to end to have a total length of 56 inches what is the total
Which is the appositive in this sentence? The museum director, George Nelson, purchased a new sculpture for the museum's outdoor garden. A. a new sculptu
Why do u think villages were often located near rivers and streams
rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
Why is a rain drop a particularly damaging element to soil
PLEASE HELP WILL FRIEND AND WILL GIVE POINTS Read the paragraph below. Ms. Joon, a substitute teacher, breezed into the classroom and settled at the teacher’s d