mamas12 mamas12
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Four muffins cost $12. Complete the modle to find the cost per muffins

Respuesta :

angyyyy
angyyyy angyyyy
  • 24-01-2020

Answer:

3$

Step-by-step explanation:

12÷4=3

each muffin cost 3$

Answer Link

Otras preguntas

A grocery store bought yogurt for $2.20 per container and stored it in two refrigerators. During the night, one refrigerator malfunctioned and ruined 13 contain
Which choice is equivalent to the fraction below? 5 6 a. 5-6 b. 5•6 c. 6 divided by 5 d. 5 divided by 6
Tom earns $15.50 per hour at the Yankee Bowling Alley. He regularly works 40 hours per week. He is paid time-and-a-half for each hour of overtime work. Last wee
a bus travelled 63 km in first hour 60 km in second hour and 57 km in third hour what was te Average distance covered in one hour​
Explain the formation of an Igneous rock​
why school is important for us and why ​
Photosynthesis is the process by which: radiant energy from the sun is tranformed into chemical energy in glucose. radiant energy from the sun is tranformed int
A team sells their jerseys for 40% more than it costs to have them made. What is the selling price of a jersey that cost the team $25.
Darren arrived at school at 8:00 a.m. and left at 2:30 p.m. Dean arrived at school at 8:15 a.m. and left at 3:15 p.m. How much longer was Dean at school than Da
- Angle A and B are vertical angles. If Angle A = (5x – 3)° and Angle B = (4x + 21)°, then find the measure of Angle A.