bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Pistol shrimp and gobies depend on each other for shelter and protection. They have a beneficial relationship with each other. What’s this symbiotic relationshi
The lack of a single defining style indicates what about the culture of the 1990s ? The 1990s lacked style There were many choices for consumers Society had b
which statement is true regarding the graphed functions?
1,498 divided by 30 equals blank
what is the product of 7 and m? then evaluate the expression for m = 4.
When a new pc is being built which component has the most influence when selecting the case and power supply
What does the sympathetic nervous system control? A: the fight-or-flight response B: the release of endorphins C: the mind-body connection D: the secretion o
As the idea of the black power began to take hold the sncc
How might referring to segregation as desolate help persuade listeners? From line 38 in MLK speech
when did military take control in Japan