Kevin2006
Kevin2006 Kevin2006
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Roman purchased 2 1/2 pounds of
chocolate covered peanuts for $9.75.
What was the price per
pound?

Respuesta :

MiddleSchooleErrr
MiddleSchooleErrr MiddleSchooleErrr
  • 23-01-2020

Answer:

$3.90 is the answer.

Step-by-step explanation:

9.75 ÷ 2.5 = 39/10 (3.9).

To check do 3.9 × 2.5 = 9.75.

Answer Link

Otras preguntas

Select the verb form that correctly completes the following sentence. Si Jean et Martin _______ de l’argent, ils voyageraient davantage. A) avait B) auraient
What should you do if a caller needs a particular question answered and your’re completely uncertain about whom the caller should contact
When using the symbolic-interaction perspective to compare the word elder, commonly used in preindustrial societies, with the postindustrial term elderly?
when y=5 in the equation 2y+z=3y-z, then z+ f) 4.5 g) 4 h) 3.5 j) 3 k) 2.5
can someone solve this question
What is m angle B A C?
I did questions 2 and 3 but I don't know if they are right. Someone help!
If a truck can carry 1.4 tons of dirt at one time, how many trips must it make to carry 11,200 pounds of dirt. Hint: 1 ton is equal to 2000 pounds.
"collectively, taiwan, hong kong, singapore, and south korea were known as what?"
Dario knit 8 inches of a scarf in 2 days. How many days will it take him to make a scarf that is 48 inches long?