yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

Pesticides are best described as _______. a. polluting chemicals toxic to all living things b. chemicals that destroy 33% of the world’s potential food supply c
What is the product of 7.5 and 1,000
find two fractions with a sum of 2/3 but with neither denominator equal to 3
All of the following objects are moving at the same speed. Which one has the greatest kinetic energy? A. a bicycle B. a motorcycle C. a car D. a se
what african nation has been independent for 2,000 years
This US region is currently experiencing population growth. it is a major agricultural region for growing citrus,tobacco,and cotton. it is becoming increasingly
What digits are the thousands period 9,827,273
Mark had been a resident of Larchmont for 17 years, and local folks thought of him as a solid citizen." In this sentence, the word solid probably means A.
A mixed economy combines elements of which two economic systems?
the ratio of male students to female students at a certain university is 4 to 5. if there is a total of 6,192 students, how many male students and female studen