Which is the best buy?
a. $19.25 for 11 candy bars
b. $22.62 for 13 candy bars
c. $15.39 for 9 candy bars
d. $17.30 for 10 candy bars

Respuesta :

The correct answer is c

Answer:

a=$1.75 per candy bar

b=$1.74 per candy bar

c=$1.71 per candy bar

d=$1.73 per candy bar

Option C is the better buy.

Hope this helps!