the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Would a geologist ask a biochemist to help identify the minerals in a rock?
The religious beliefs of the aryans eventually developed into
Artwork that has no definitive, recognizable subject matter. The focus of the art is on the elements and principles of design (line, shape, pattern, texture, un
is A person is born with concepts already formed
Give me an example of a hypothesis like for example if the pollution increases then the less stars you see in the sky., something like that
Nina has number cards for 23895 what are all the different ways Nina can arrange the cards to show only even numbers with 2 in the ten thousand place
Sickle–cell anemia is caused when a mutation results in the replacement of glutamate with valine. Which type of mutation is observed here?
Determine whether each pair of segments is congruent
All atoms of an element always have the same number of A Protons B Neutrons C Electrons D Electrons
H-79= -83 Solve the equation ?