kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

1/4x + 3/4y = 1 solve to graph linear equation
how do i solve this. a-12=-34
What do you think your weight would be if you were floating in space a long way from any planets? Explain your answer.
How did the expansion of railroads affect commerce?
A 1200kg car moving at 25m/s has the brakes applied with a deceeration of 8.0m/s^2. How far does the car travel before it stops?
Phil is riding his bike. He rides 25 miles in 2 hours, 37.5 miles in 3 hours, and 50 miles in 4 hours. Find the constant of proportionality and write an equatio
"To revise and make corrections" is to A. edit. B. change. C. correct. D. proofread
A scale distance of 3 centimeters on a map represents an actual distance of 51 feet. How many centimeters on the map would represent a distance of 187 f
A coin is tossed 20 times. It lands heads 4 times. Compare the experimental probability to its theoretical probability. It the probabilities are not close, expl
Write the ratio of the length to the width of a picture that is 10 1/2 inches long and 8 3/4 inches wide