PLEASE HELP ASAP:))))))))!!!!!!!!!!!!

Which of the following purchases shows the LEAST expensive unit price?
Group of answer choices

A 4 pack of t-shirts for $2.24

A 3 pack of t-shirts for $3.00

An 8 pack of t-shirts for $4.24

A 6-pack of t-shirts for $3.12

Respuesta :

Answer:

6-pack for 3.12

Step-by-step explanation:

Find unit price

2.24/4=0.56

3.00/3=1

4.24/8=0.53

3.12/6=0.52

6 pack of shirts for $ 3.12.