azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

Find the y value for point I such that DI and EI form a 3:5 ratio. Segment DE is shown. D is at negative 3, 2. E is at 5, 5. 3.125 1.8 1.125 3.8
_____ people can see objects that are close more clearly than objects that are far away.
una bacteria se reproduce por biparticion cada 15 minutos. ¿Cuantas bacterias al cabo de 6 horas?
10. Most of Greenland is covered by fresh water that is
When you cut yourself, how does your body heal the wound?
In what kind of government Does a small group have firm control over it's country?
List of words that have the same vowels sounds like rope
Becca is paid $10.00 per hour and time-and-a-half for all hours worked over 40 per week. Becca worked 41.75 hours last week. Find her gross earnings.
what type of society did stevenson live in?
Which statement best describes an artistic convention used in the Book of Kells? Monks painted interlaced lines that twist and weave around one another. Calli