rmccalla0505 rmccalla0505
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

you had 22 to spend on seven pencils. after buying them you had 8 how much did each pencil cost
​

Respuesta :

Stevothegreat123
Stevothegreat123 Stevothegreat123
  • 24-10-2019

Answer: 2 per pencil

your subtract how much you started with by what is left. After that, you divide that number by how much you bought.

Answer Link
Phisher
Phisher Phisher
  • 24-10-2019

Answer:

Heyo! Each pencil would cost $2

Step-by-step explanation:

I wasn't sure what you meant by 22, so I'm assuming that it's money. First we need to subtract 8 from 22 to see how much money we spent:

$22 - $8 = $14

14/7 = 2

Since we bought 7 pencils, then each pencil would cost $2.

Answer Link

Otras preguntas

Four human practices that may lead to harmful effects to the environment?​
If f(0) = x2 + 2x – 10, what is f(-2)?​
Do! Look! Study the images below: describe how each image represents environmental change.
What are the opportunity cost of not providing national security
a padock measures 100m x 150m . how many times does jo need to run around it to go 3km?
how does an increase in income lead to the development of industries​
Helppppp….. is this right?
Y'ALL ARE SWAG HAVE A GOOD DAY
A shopkeepers bought 500 glass tumblers at rs 40 each . 20 glass tumblers were broken and he sold the rest at rs 45 each. Find his profit or loss percentif you
When is the pressure of the man on the ground more – lying position or standing position? Explain.