alexalovesdogs3828 alexalovesdogs3828
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Liliana brought 5 pounds 7 ounces of apples to make candy apples. Apples cost 13 cents per ounce. How much did sarah mom spend on apples. Express your answer in dollars

Respuesta :

WaywardDelaney WaywardDelaney
  • 28-10-2019

Answer:

11.31 $

Step-by-step explanation:

Given in question that

total apple brought to make candy apples = 5 pounds 7 ounce

since 1 pound = 16 ounce

so,    5 pounds = 5 x 16 = 80 ounces

therefore total apple brought = 80 + 7 =87 ounces

again,

cost of 1 ounce = 13 cents

so,  cost of 87 ounces = 13 x 87 = 1131 cents

now,

we know that 1 cent =  0.01 dollar

so,                   1131 cents = 0.01 x 1131 = 11.31 $

Answer Link

Otras preguntas

HELP FAST PLS!What value of x makes the equation true? 36/63 = x/7 A. 2 B. 3 C. 4 D. 6
Long, narrow coastal valleys that were originally carved out by glaciers are called __. glaciated valleys cirques horns fjords
Animal cells contain all of the following structures EXCEPT a
If a person shoots a basketball overhand from a position 8 feet above the​ floor, then the path of the basketball through the hoop can be modeled by the parabol
In your opinion, is "avoiding" an effective conflict management strategy? Why or why not?
what was the name given to the banning of alcoholic beverages
What is the practical application of techniques and knowledge called?
how do you say Columbus in Spanish
What is Hawthorne's point about the governors' ability to govern, does he seem to find fault with them, why or why not?
Which situational archetype is often found in fantasy fiction such as Lord of the Rings?