randyhoang7241 randyhoang7241
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Write and graph an equation that models the cost of buying and running an air conditioner with a purchase price of $250 which costs $0.38/hr to run.

Respuesta :

srvbp2314
srvbp2314 srvbp2314
  • 21-10-2019

Answer:

the equation would be f(x)=0.38x+250

Step-by-step explanation:

now you just gotta graph it ;-)

Answer Link

Otras preguntas

The people of the Indus Valley were able to grow more crops by_____________. A) making war on neighboring settlements and taking their land B) planting seeds ve
PLS HELP I'LL MARK BRAINLIEST
Jack Talon rolled 82 barrels onto the ship's deck. 50% of those barrels were empty. How many empty barrels did Jack roll onto the ship's deck?
approximately how many times did taryn gaslight and manipulate cam?? A. never!! B. once or twice C. we’re gonna bump it up a little and say a good 10-20 times
ASAP! I need help with this equation!​
Help with this question
how is every ones day going ?
Select which vocabulary word from the drop-down menu will best complete this sentence. that she almost didn't notice it The change from spring to summer was so
1. Which of the following explains how to find the area of the base of the triangular prism? 26 10 24 . a. Multiply 24 · 18. b. Multiply 18.26. c. Multiply 24 ·
Puberty is generally considered to run from the ages of 12 to 19. please select the best answer from the choices provideda. trueb. false