pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation of a line that is parallel to the line whose equation is 3y=x+6 and that passes through the point (-3,4).
Travis has decided to budget his spending money. He can spend no more than $155.60 every month. He has also decided to spend 2.5 times as much money on video ga
Find all the real square roots of 0.0064
Square root of x^2-4 plus x^2/x^2+1
Doors for the small cabinets are 11.5 inches long. Doors for the large cabinets are 2.3 times as long as the doors for the small cabinets. How many large doors
Which best describes the process of radiation? A. Warm air transfers heat energy to cold air. B. Sunlight transfers energy to land, air, or water. C. Cold air t
Which equation has the same solution as 2x^2+x-3=0
Why did Senator Vandenberg oppose the policy of cash and carry?.
What are cells with a nucleus called? eukaryotic cells nuclear cells prokaryotic cells membrane cells
Yol drove 389.24 miles back home to surprise his brother for his birthday. The drive took 7.4 hours.What was Yol's average speed for the trip, in miles per hour