essencefox12 essencefox12
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

36lbs of potatoes cost 216 how much would it cost for 39lbs

Respuesta :

vanessaakaraiwe123
vanessaakaraiwe123 vanessaakaraiwe123
  • 21-10-2019

Answer:

234 dollars

Step-by-step explanation:

So we would calculate the price of 1 Ib: 216/36 = 6 dollars per Ib

39 Ibs = 39 * 6 = 234 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the reactance of a 2 H inductor that is connected to a battery with peak voltage 10 V and angular frequency 40 radians/s.
please help i was struggling ​
A student stretches an elastic band by 0.8 m in 0.5 seconds. The spring constant of the elastic band is 40 N/m. What was the power exerted by the student
Piper and her boyfriend are arguing about a new management position she's considering at work. While Piper wants to apply for the job, her boyfriend keeps menti
a man buys a dozen cameras for $1800.He sells them at a profit of $36 each.Express his profit as a percentage of his selling price.​
number of molecules in 66.5 g N2O5​
A person lives in an apartment building. The land and structures are owned by a corporation, with one mortgage loan securing the entire property. Like the other
Because each country only has a certain amount of resources and skills, it should______: meaning they only produce a few things and trade for the others
Container 1 has 174 lires of oil, Container 2 has 258 litres of oil. Sam pours entire contents of container 1 into smaller jars, so that the oil completely fill
Write an essay please help me I have to turn it in today!! Please i need to turn it in today!! 20 points