makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

Represent 23/-4 on number line
Represent 23/-4 on number line
(8-2i)(5+i) A.38-18iB. 38C. 40+2iD. 42-2iE. 42
Multiply and simplify(x-3y) (x + 3y)
A 10.0-milliliter sample of NaOH(aq) is neutralized by 40.0 milliliters of 0.50 M HCl. What is the molarity of the NaOH(aq)?
if a Balloon is filled with 282 cubic inches of a gas at a pressure of 14 pounds per square jnch, using inversely proportional find the new pressure of the gas
if a Balloon is filled with 282 cubic inches of a gas at a pressure of 14 pounds per square jnch, using inversely proportional find the new pressure of the gas
who makes the most computers
(a-6b)(a+6b) pls answer
what does 'blow by blow' mean?