Lurdes1975 Lurdes1975
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 10-ounce package of animal cookies cost $2. What should a 35- ounce package cost, assuming the same cost per ounce?

Respuesta :

sherrydalloop30b2s sherrydalloop30b2s
  • 25-09-2019

Answer:7

Step-by-step explanation:

Answer Link
hpeyton12345 hpeyton12345
  • 25-09-2019

Answer: $61 because you have to do 10 x3 to get 30 then + $1 because $1 is equal to 5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Round 1231.62567 to three decimal places
Will banning of alcohol advertising greatly reduce the number of underage drinkers?
Carbon atom is tetravalent in nature. How many hydrogen atoms can bind to one carbon atom?
Write an algebraic expression to represent the verbal expression the difference of three times a number x and 7.
If you were one of the new immigrants who arrived in America in the 1880s, it's most likely that you would have been a. Irish and Protestant. b. German and Lu
Find the value of the expression 2x cubed + 3y squared - 17 when x = 3 and y = 4.
What is John Steinbeck’s purpose in writing the essay "Symptoms"?
How many oxygen atoms are in the compound Al2O3?
Which of the following statements about alcohol is true? a. Moderate alcohol consumption is an effective warm-up technique in order to loosen and relax the mus
Was the Crusades a series of military expeditions to convert all Native Americans to Christianity?