casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

Which operation should you perform first when you simplify 63 ? (2 + 54 × 6) ÷ 5?
Identify the parent function that can be used to graph the function f(x)= |4|-3
A factory sells backpacks for $40 each. The cost to make 1 backpack is $10.00. In addition to the costs of making backpacks, the factory has operating expenses
A number cube has sides labeled 1 to 6. Hannah rolls the number cube 18 times. How many times can she expect to roll a number less than 3?
If g(x) is a linear function such that g(-3) = 2 and g(1) = -4, find g(7).
Gary feels the career plan that would make him the happiest involves a job that will allow him to retire early. This means he would need to make as much money p
PLEASE HELP ME ASAP Translate the direct object pronoun in this sentence from English to Spanish: You look at me. Tú __________ miras. Fill in the blank with t
If the price of address is 40 before taxes added on and taxes 20% what will the final price of the dress be?
An 18 foot tall pole casts a shadow that is 28.8 feet long. At the same time a woman casts a shadow that is 8.8 feet long how tall is the woman
When __________ or ______ both sides of an inequality by a negative number, the inequality symbol must be flipped. Answer choices in the attached