Seudónimo Seudónimo
  • 22-08-2019
  • Mathematics
contestada

Greg purchased n notebooks. They were 5 dollars each. Write an equation to represent the total cost c that Greg paid.

Greg purchased n notebooks They were 5 dollars each Write an equation to represent the total cost c that Greg paid class=

Respuesta :

BrainyJanie88
BrainyJanie88 BrainyJanie88
  • 22-08-2019

Answer:

5 × n = c

I don't know how to explain it to you

Answer Link

Otras preguntas

The mass of a solid is 3.60 grams and it's volume is 1.8 cubic centimeters. What is the density of the solid expressed to the correct number of significant numb
rewrite the sum 60+90 as the product of the GCF of the two numbers and a sum.
What , according to Pinchot , is the " first principle of conservation "?
how should parents approach talking to their children about difficult social issues?
African American singer who recorded hit songs in the fifties
What , according to Pinchot , is the " first principle of conservation "?
Find the unit rate $1.2 for 8.2 ounces
List three factors that may cause organisms of a population to emigrate . Include both plant and animal population in your answer ? Help plz
the difference of a number N and 9 is fewer than 4
What policies of Pennsylvania reflected Quaker beliefs?