micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of nuts costs $8 how much would 3/4 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

3/4= 75 percent which is equal to .75

8 * .75 = 6

:)

Answer Link

Otras preguntas

where are you from in spanish
Which two of these sentences are written in second person point of veiw ?
The boat’s crew consisted of nine able-bodied sailors. Which word in the sentence is a collective noun?
2(8-12x)+8x=-25x+52 show your work pls I am so confused on this.
what is the individual's relationship to his/her cultural heritage?
Lucas has 6 people in his family 1/3 of them are girls how many girls are thete
Chapter 8 what did Percy Jackson see when he receives a sign Poseidon is his father
Find an explicit formula for f(n) f(1)=−62 f(n)=f(n−1)+5 ​
Simplify the expression using the distributive property 2x (x- 9)​
please help me?????/!!!!!!!!