mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean if your final exam grade is modeled by the function f(x) = 100 - 3.3x?
If the ratio of the circumference of a circle to its diameter is 3.14 what is the relationship of the circumference to the radius of the circle?
Find the value of x. Hint: The sum of the angle measurements of a quadrilateral is 360 degrees.
Evaluate 7^2 + (4x5) - 2^3
What term refers to the process used to produce a good or service, such as using a robotic device to assemble cars? open opportunity technology the gross domest
The main point of the __________________________ was to boost the nation’s economy once the downturn was finally stopped.
Why did thomas jefferson say “Whenever any form of government becomes destructive of these ends, it is the right of the people to abolish it.”?
Put this in scientific notation. 10 m to centimeters and 37.5 g/mL to kg/L
In what colonies did most German immigrants settle?
someone please help !! I don’t understand this.