kathydoge
kathydoge kathydoge
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheese costs $4.20 per pound. If Ms.Rivera spent $6.30 on cheese, how many pounds did she buy? A. 15 B. 10.5 C. 1.05 D. 1.5

Respuesta :

SsS11 SsS11
  • 25-04-2016
the answer is 1.5(d) 

work:
          6.30/4.20=1.5 

:D

Answer Link

Otras preguntas

The easiest way for a filmmaker to achieve compositional balance is to:
A rocket accelerates from rest at 27 m/s^2 for 11 s. How far will it cover during this time? Answer in units of m.
Can someone please help me out :( I’ll give brainlist!!
NO LINKS!!Part 2: Find the area of each shape below. Show any lines that you need on the shape to help you determine the area. Show any calculations that you ma
Claudia ha decidido realizar sus controles médicos, ella es considerada una paciente vulnerable pues dentro de 10 años tendrá el doble de la edad que tenía hace
How Does The State Of Competition Among hotels
Explain The distance from the ground floor to the observatory in the John Hancock Center is about 1,030 feet. If a group of tourists gets in the elevator on the
solve the equation for m 8 = m+3c / m-f
Which expression represents the measure of segment RS? 7x – 3 7x + 5 x + 5 x – 3
how has science benefited from carl linnaeus?