Tosandemeyin Tosandemeyin
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 05-04-2019

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

Answer Link

Otras preguntas

The volume of a cylinder with a base diameter of 15 centimeters is about 402 cubic centimeters. whats the Height?
. Students were asked in a survey if they like peanuts, cashews, walnuts, or pecans the most. The results are shown in the bar graph. Altogether, how many stude
How many half lives have passed if a sample contains one sixteenth of its original amount of radioactive material
what is 12.7 in the nearest tenth
Find two condecutive odd integers such that the smaller one is twelve more than one-third the larger
how do we get .375 into a percent
how do I find the perimeter of a triangle?
What is the approximate area of the shaded region? A. 178.5 square centimeters B. 100 square centimeters C. 78.5 square centimeters D. 21.5 square centimeters
hi ther i need help can u help me
a measurable or visual way to describe something