username101101 username101101
  • 22-04-2016
  • Mathematics
contestada

at a local fruit stand , Luisa spends $3.96 for 2 pounds of strawberries. how much can she expect to pay for 4 pounds of stawberries?

Respuesta :

yoursister yoursister
  • 22-04-2016
$3.96 for 2 pounds. 4 pounds is twice as much as 2 pounds, or 2x.
Therefore, 2(3.96) = $7.92
Answer Link
Blast
Blast Blast
  • 22-04-2016
Simple 3.96*2 = $7.92 for 4 pounds of strawberries
Answer Link

Otras preguntas

true or false need help
The faces of a polyhedron are the line segments connecting each vertex, T or F?
A spark plug in an automobile engine consists of two metal conductors that are separated by a distance of 0.75 mm. when an electric spark jumps between them, th
Which expressions are equivalent to z + (z+6)?
We can find the volume of a cylinder by using the following formula. = 2ℎ If we are given the volume and the radius, can we solve for the height? Please solve
Is it a arithmetic or geometric sequence?? Please help
The fourth car on the frieght train was filled with grain. a. fraght b. frate c. freight d. correct as is
An atom of uranium-238 undergoes radioactive decay to form an atom of thorium-234. Which type of nuclear decay has occurred?
What is the volume in cubic centimeters of the cylinder?
In the manufacture of 8,000 units of a product, direct materials cost incurred was $154,600, direct labor cost incurred was $84,000, and applied factory overhea