Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Can you please help me with this question?

Can you please help me with this question class=

Respuesta :

ahmedu02
ahmedu02 ahmedu02
  • 26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11

23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link

Otras preguntas

What is the expanded from for 249,104,330
27 decreased by the difference of a number and 3. pease help me!!
A biology student is studying ways to grow crops in soils that are high in salts and other dissolved solids. To determine whether corn plants can tolerate salty
I have 30 cups of raisins and 54 cups of peanuts. I want to make as many trail mix as possible. How many identical sized trail mix bags can I make
the minimum value of 2x + 1 is 13
There are 8 students on the minibus. Five of the students are boys. What fraction of the students are boys?
a real world problem in which you would need to find the number of units between -6 and 0 on a number line
There are 8 students on the minibus. Five of the students are boys. What fraction of the students are boys?
Property and strategies to find the sum of 27+68+43=
2r^2+3s^3-r2+4t^2-r2