dalylapastor25 dalylapastor25
  • 25-02-2019
  • Mathematics
contestada

at the supermarket, gum is sold in packs of 8 pieces each . one pack of gum cost$ &1.92. what is the unit cost per piece of gum?

Respuesta :

awo
awo awo
  • 25-02-2019

the unit cost per piece of gum is 0.24

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the pay for the following day of a weekly time card given a wage of $ 12/hour.
4. Choose the correct connector. 1.Although/In spite of/yet my uncle is rich, I am not. 2.In spite of/even my success, I am not satisfied. 3.He wore shorts thou
What movies should a 31 year old man watch?
One Sunday, a 44-minute call cost $2.54. On another Sunday, a 10-minute call cost $0.84. Assume that the cost in dollars of a call, y, is a linear function of t
solve this 59 + x = 24​
Who did sir Walter Raleigh send back to Roanoke to try and live peacefully with Native Americans A. the queen , herself B. governor john white C. king henry
11. If the perimeter of the given triangle is more than 22 cm and less than or equal to 30cm. express it in inequality and solve it.​
During which process in the water cycle does water release thermal energy? Explain how you know. ​
David's new truck can hold up to 26 gallons of gasoline. David's fuel display shows he has 9.4 gallons left before the tank is empty. David purchases gasoline f
Please help! WILL GIVE BRAINLIEST! George and Sarah were building a cone-shaped sand castle. After some time, the diameter of the sand shaped cone was 12 in. an