alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

A pound of chocolate costs 7 dollars. Keiko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that keiko pays.
When shopping for fruit trees for your yard select varieties that mature before the hot summer temperatures arrive to avoid sunburning fruit. True or False?
Who was the president when we went into war Mexico
Sharif and jose share money in the ratio 2:7 bose gets #49 work out how much Sharif gets
the hormone adrenaline interacts with proteins located on the surface of cell and does not cross the cell membrane. However, larger steroid molecules such as es
What was Roosevelt’s position on trusts?
which choice represented the main source of food shelter and clothing for the plains people​
Expression equivalent to (6x + 4y)-2y
Force = mass x acceleration : __________.a. for any force, there is an equal and opposite reaction force. b. the orbit of each planet about the Sun is an ellip
explain some of the various medieval literary forms. why were writers employing these literary forms?​