leannewallace17 leannewallace17
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of undershirts cost 13.98 this is 3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts amount how much does each undershirt cost when purchased individually

Respuesta :

sadcultures
sadcultures sadcultures
  • 25-01-2019

6 - pack = 13.98

6 individual shirts = 13.98 + 3.96 = $17.94

each costs = 17.94/6 = $2.99

Answer Link

Otras preguntas

According to Washington, what is necessary for Parliament to pass taxes on the colonist?
Write the second sentence so that it has the same meaning to the first one, using the words given. 1. I didn't go to school because I was sick. (so) => I was
Who did the ram caught in the thicket (Genesis 22:13) represent?
Explain how energy changes in the spring toy below when it goes downstairs.
From jasmine to yours? Is it correct
Who actually asked Abraham to sacrifice his son?
atteo spends a total of 38 min exercising. He walks for 6 min to warm up and then runs at a constant rate of 8 min per mile for the rest of the time. Matteo say
What seemed to be remarkable, interesting, and fun?​
What's the percentage multipier for 0.6%?
I want a way to solve such a problem​