zasova zasova
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 5-ounce can of tuna costs $0.90. a 12-ounce can tuna costs $2.40. which is a better buy?

Respuesta :

hushehady
hushehady hushehady
  • 24-01-2019

12 oz :)

Step-by-step explanation:


Answer Link
watsonjessica751 watsonjessica751
  • 24-01-2019

Answer:

the 12 ounce can

Step-by-step explanation: you get more bang for your buck


Answer Link

Otras preguntas

Which is a non-infectious disease?
What's the difference between graphite and lead?
Please help if you can
How does Global Positioning Satellite (GPS) help to make the effects of wildfires less severe? (1 point) O GPS identifies the borders of the wildfire and use da
Explain at least 3 ways sedimentary rocks are used in real life. - - -
A design is made using twice as many large beads as small beads. The mass of each large bead is 120 milligrams. The mass of each small bead is 80 milligrams. Th
can somebody please explain how this is rococo styled.
What was the first Copy Right in the Division?
Examine the graph. What is the flask’s carrying capacity for rotifers in the presence of water fleas?.
Suppose you discovered a new multicellular organism that is shaped like a cube. The organism measures 3 cells tall, 3 cells wide, and 3 cells deep. You measure