cassadythoummany cassadythoummany
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peaches cost $6. how many pounds of peaches could be bought for $24. find the algebraic equation

Respuesta :

princesskyleepeace
princesskyleepeace princesskyleepeace
  • 21-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:The algebraic equation is 24/6*3 which will give you 12 pounds


Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 21-12-2018

Answer:

Equation

2x = 24


Step-by-step explanation:

3 pounds of peaches cost $6

so each pound = $6/3 = $2

so if you have $24 then $24/ 2 = 12 pounds

Let x = # of pounds of peaches

Equation

2x = 24


Answer Link

Otras preguntas

if the frequency of a wave is 50hz , how long does it take the wave to travel a distance of five wavelength?​
A man cover 255 km in 6 hours on scooter at a uniform speed find his speed in kilometres per hour​
what is food conversion ratio?​
What is a protectionist policy
demontrer que le triangle ABC est rectangle quel que soit la valeur de x
bonjour vous pouvez m'aider s'il vous plait a complétez les feuilles ci dessou
How would you distinguish the micromolecule and macromolecule
What is one of the most important messages of “Traveling” by Grace Paley?
Mrs. Kurz has five counters that each have a red side and a yellow side. If she dumps all of the counters out of the bag, what is the Probility that they all la
HELP MEEEEEEE PLEASEEEEEEEE