skylermccarter0 skylermccarter0
  • 26-10-2018
  • Mathematics
contestada

Jill manufactures purses. She spends $1200 each month on rent and utilities for her shop. If each purse cost $9 each for labor and materials, how many purses does she need to sell at $25 apiece each month to break even?

Respuesta :

johnnoel42
johnnoel42 johnnoel42
  • 26-10-2018
she needs to sell 48 to break even
Answer Link

Otras preguntas

What is the main source of carbon in an ecosystem? a. nitrifying bacteria b.the atmosphere c. photosynthesis d.cells and tissues
find the solution set x^2-6x+5=0
Which of the following cases would sound reach each year out of Phase
What kind of weather is signaled by cumulus clouds
Which is correct for finding the cm of angle z? Show steps please!! Urgent!
Carolina’s family ordered 8 tacos and 1 quesadilla for dinner. The cost for all of tacos was $31.60. The total cost of the meal was 36.35. What was the cost of
Which organism most likely has 0.01% of the Sun's energy available for its use?
What is the structure and function of pseudopd
analyze the zeros of f(x)=x^4-3x^3-2x^2+3x-5Determine the number of complex zeros.a.2c.1b.4d.3
Based on the lesson, match the country with the appropriate religion. 1. Japan Islam 2. China Hinduism 3. India Christianity 4. Indonesia Buddhism